Przenośne Jednostki Nadzoru (PJN)

 

PJN to pojazd obserwacyjny, którego głównym zadaniem jest wsparcie ochrony oraz nadzoru przejść granicznych. Zabudowy PJN-ów wykonane są na bazie samochodów terenowych Toyota Hilux wersja SR5, z napędem 4×4. Pojazdy, które produkuje Spółka Zeszuta, umożliwią doraźny nadzór na terenach trudnodostępnych.

PJN-y zapewnią wysoką mobilność na takich obszarach jak, bezdroża, tereny leśne, a także na terenach górzystych.Pojazdy posiadają wygospodarowaną część dla operatorów, prowadzących działania obserwacyjne. Na wyposażeniu PJN-ów znajduje się system kamer, umożliwiających m.in. obserwację o znacznym zasięgu, zarówno z kamery dziennej, jaki termowizyjnej. Nie brakuje również wyposażenia umożliwiającego komunikację drogą radiową.Kilkanaście takich jednostek pełni aktualnie funkcję mobilnych jednostek obserwacyjnych w Polskiej Straży Granicznej. Są wyposażone w najwyższej klasy sprzęt optyczny i termooptyczny, dzięki czemu nic ani nikt się przed nimi nie ukryje, nawet w całkowitej ciemności.
Napędzane są niezawodnymi silnikami diesla o pojemności 2,4 l i mocy 150km. To w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów sprawia, że Toyota Hilux z naszą zabudową idealnie odnajduje się na bezdrożach oraz w trudnym terenie.